The Souhrada Family Website

 

Home | Past Events | Upcoming Events | Family History | Genealogy | Picture Gallery | Family News | About Us Contact Us  

 

Story Family Souhrada (in Czech)

by Jiri Souhrada, Pisek, CZ


První stopa, kterou můžeme nalézt o naší rodině Souhradů je ve vesnici Horní Záhoří, Dolní Novosedlo. Nejstarší stopa ves Jamný a Červený Újezdec. Všechny tyto vesnice jsou v Jižních Čechách blízko města Písek. Fara a kostel v Horním Zahoří a sousední fara Chřešťovice jsou místa, kde se křtily, oddávaly a pohřbívaly rozvětvené rody Souhradů. Historik Dr. A. Sedláček píše v listu „Z osady Záhorské“ že v letech 1540 – 1555  dávali pastevné 12 slepic, 12 sýrů, 110 vajec, Sláma, Humpal, Mach, Souhrada, Lechnýř, Špura, Štech, Hlavatý, Bláha, Brejcha, Daček, Vaněk a Hroch.

V Berní rule, soupis majetku z let 1654 jsou hospodáři: jménem Souhrada vesnice Jamný, Krč a Záboří u Protivína.

 

Většina vesnic byla vypálena v letech 1640-1660. Koncem 17. století byly většinou opuštěné statky a usedlosti znovu osidlovány. V této době v letech 1680-1710 se objevuje jméno Souhrada hojně v oblasti Horní Záhoří, často uváděno jménem původního majitele. V Horním Záhoří byl hospodářem Gregorius Souhrada Kovář v roce 1690. Byl to grunt č. 8 největší na osadě z dávných dob. Říkalo se zde „U Bohatých“, podle původních majitelů, ale také u Kovářů. Stejně tak se uváděli často jména po chlalupě, Jiřík Kovář SOUHRADA, Martin Bohatý Souhrada. Tyto přezdívky se udrželi téměř 300 let.

Stejně je tomu v Dolních Novosedlech, tam se přiženil Vít Souhrada a tato větev Souhradů byla po chalupě dlouhá léta zapisována jako Komas vulgo Souhrada. Druhé hospodářství v D.N. č. 8 bylo také Souhradů s přezdívkou Trýnohý SOUHRADA. Také v okolních vesnicích se často používala dvě jména. Zajímavé je, že v roce 1730 a dříve byl rychtář v Záhoří Jan Souhrada, v Třešni Jan Hrubec, v Jamném Martin Hlavatý.